Namenjena Slovencem, ki stalno ali začasno živite v tujini in vsem, ki zaradi narave dela in drugih okoliščin, ne morete redno obiskovati psihoterapevtskih srečanj
Čeprav je zaradi avtentičnosti, dinamike in verbalne ter neverbalne komunikacije srečanje v živo iz »oči v oči« med dvema osebama sigurno nezamenljivo, pa v nekaterih situacijah to ni mogoče. Na primer, če je posameznik stalno ali začasno v tujini.
Za psihoterapijo preko Skypa sem se odločila, ko se je ena izmed mojih klientk preselila v tujino, želela pa je nadaljevati s terapevtskim procesom. Po posvetu s svojim supervizorjem sem se odločila, da ji ponudim psihoterapijo preko Skypa, kar se je izkazalo za učinkovito rešitev.
Psihoterapija sloni na medčloveškem odnosu. Odnosu in pogovoru med terapevtom in posameznikom. Zato je zelo pomembno, da se terapevt in posameznik razumeta, tako v jeziku katerega govorita, kot tudi v kulturnem kontekstu. Psihoterapija v tujem jeziku velikokrat predstavlja distanco, zato je terapevtski proces v materinskem jeziku učinkovitejši.
Kdaj je psihoterapija preko Skypa primerna:
- depresivno razpoloženje,
- anksioznost,
- panični napadi,
- različne vrste strahov in fobije,
- stres in nezadovoljstvo s kvaliteto svojega življenja,
- pomanjkanje motivacije,
- problemi z jezo, žalostjo, strahom,
- slaba samopodoba in negativna slika o sebi,
- problemi v partnerskih odnosih,
- problemi pri adaptaciji na novonastalo življenjsko okolje in okoliščine.
Kdaj psihoterapija preko skypa ni primerna:
- za posameznike z duševno motnjo,
- za posameznike odvisne od substanc in posameznike v abstinenčni krizi,
- posameznike, ki imajo misli, da žeijo poškodovati sebe in druge,
- urgentne krizne intervencije, če je oseba poizkušala ali razmišljala o samomoru ali je njeno življenje ogroženo zaradi nasilja v družine ali izven nje.
POTEK PSIHOTERAPIJE
Psihoterapevtsko srečanje preko Skypa se glede poteka ne razlikuje od srečanja v živo.
Na prvem srečanju se pogovoriva o vzrokih, ki so vas pripeljali do terapije in vaših pričakovanjih glede terapije. Prvo srečanje je medsebojno spoznavanje, ki meni omogoči, da spoznam teme, ki jih želite raziskati. Vi pa lahko izveste več o psihoterapevtskem procesu in načinu dela. Po tem srečanju se skupaj odločiva ali je tovrstna oblika psihoterapije primerna za vas.
Vsa nadaljnja srečanja so odvisna od vašega notranjega toka dogajanj, vaših čustev in doživljanj. Kot terapevt se prepuščam vašim potrebam, vas pri tem podpiram in vodim.